Materiał Partnera

Czym są ekologiczne nasiona rolnicze?

Czym są ekologiczne nasiona rolnicze?

Temat ekologii towarzyszy ostatnio wszystkim rozmowom dotyczącym zdrowego trybu życia, który z kolei wiąże się ze zdrowym jedzeniem. Zainteresowanie ekologicznymi produktami sukcesywnie wzrasta, dlatego rolnicy coraz częściej decydują się na uprawy, które przeprowadzane są w specjalnych warunkach. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest nabywanie ekologicznych nasion rolniczych. Czym różnią się one od zwykłego materiału siewnego?

Czy charakteryzują się nasiona ekologiczne?

Ekologiczne nasiona to materiał siewny wyhodowany przez uprawę, przy której nie były stosowane nawozy sztuczne ani chemiczne środki ochrony roślin. Plantacje roślin, które dają ekologiczne nasiona rolnicze, uprawiane są w sposób tradycyjny, bez chemii i bez używania szkodliwych dla środowiska substancji.

Firmy takie, jak AGRONAS, które między innymi zajmują się wytwarzaniem kwalifikowanego materiału siewnego do ekologicznego rozmnażania roślin, używają wyselekcjonowanych odmian, które w naturalny sposób są odporne na choroby i działanie szkodników. Plantacje, gdzie uzyskuje się ekologiczne nasiona, są prowadzone według wytycznych, zawartych w odpowiednich przepisach unijnych. Ekologiczne nasiona rolnicze przed sprzedażą poddawane są kontroli jednostki certyfikującej. Jeżeli nasiona roślin odpowiadają normom, to otrzymują stosowny certyfikat. Unijne logo umieszczane na BIO produktach nasiennych to listek z białych gwiazdek na jasnozielonym tle.

W jaki sposób pozyskuje się ekologiczne nasiona?

Kwalifikowany materiał siewny powstaje z uprawy, podczas której przestrzega się rygorystycznych zasad. Głównie dotyczą one całkowitego unikania gatunków modyfikowanych genetycznie, zaniechania wszelkiego sztucznego nawożenia i niestosowania substancji przyśpieszającej dojrzewanie. Chwasty usuwane się mechanicznie.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami polega na odpowiedniej higienie i sadzeniu w pobliżu gatunków odstraszających szkodniki.

Na jakie BIO nasiona jest największe zapotrzebowanie?

Najczęściej poszukiwane przez rolników nasiona ekologiczne to te do uprawy roślin okopowych, takich jak burak, marchew, pietruszka i rzepa. Poszukiwane są również nasiona ogórków, bobu, różnych gatunków sałat oraz fasoli szparagowej, pomidora szklarniowego, rukoli i szpinaku.

Rolnicy oraz ogrodnicy amatorzy chętnie decydują się na ekologiczną uprawę ziół, takich jak bazylia, koper, szczypiorek czy nawet oregano. Nasiona ekologiczne przeznaczane są też na kiełki do celów spożywczych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy