Najważniejsze parametry aplikatorów do gnojowicy

Wśród sposobów pozwalających na zastosowanie przedsiewne naturalnego, organicznego nawozu jakim jest gnojowica, coraz częściej stosowane są przez rolników specjalistyczne aplikatory doglebowe, które nie tylko pozwalają przyspieszyć przebieg prac, ale także minimalizują straty azotu z nawozu. W związku z tym jakie parametry aplikatorów do gnojowicy są najważniejsze, aby pozwoliły one uzyskać wymierne korzyści agrotechniczne?
Metoda aplikacji gnojowicy przez narzędzie
Pierwszym podstawowym parametrem aplikatorów do gnojowicy jest wykorzystywana przez nie technika aplikacji. W związku z tym wyróżnić można ich dwa podstawowe modele. Pierwsze z nich to aplikatory doglebowe szczelinowe, określane także jako tarczowe, w których elementami roboczymi są tarcze nacinające glebę na głębokość od 6 do 10 cm. Do tak powstałych szczelin następnie aplikowany jest nawóz, a one same zamykane są za pomocą rolek dociskowych. Polecane są one przede wszystkim do zastosowania na ścierniskach oraz użytkach zielonych.
Drugi rodzaj aplikatorów do gnojowicy, które znaleźć można w ofercie dealera maszyn rolniczych KAGRO ze Starych Łubianek to natomiast modele kultywatorowe lub tarczowe. Zbudowane są one na bazie kultywatorów lub bron talerzowych i cechują się sztywnymi, lub sprężynowymi zębami. Najczęściej są one stosowane do nawożenia przedsiewnego ściernisk.
Szerokość robocza aplikatorów do gnojowicy
Kolejnym istotnym parametrem przy wyborze aplikatora do gnojowicy jest jego szerokość robocza, która nie tylko powinna być dostosowana do wielkości nawożonych za ich pomocą gruntów, ale także pojemności wozu asenizacyjnego, będącego podstawowym elementem w technice rozprowadzania gnojowicy. W związku z tym zakłada się więc, że szerokość robocza aplikatora szczelinowego powinna wynosić:
- 3 m dla wozu o pojemności od 5 do 8 m3,
- 4 m dla wozu o pojemności od 6 do 9 m3,
- 5 m dla wozu o pojemności od 7 do 10 m3,
- 6 m dla wozu o pojemności od 8 do 12 m3,
- 7 m dla wozu o pojemności od 10 do 14 m3.
Z kolei w przypadku aplikatorów doglebowych kultywator owych oraz talerzowych:
- 2,5 m dla wozu o pojemności od 5 do 8 m3,
- 3 m dla wozu o pojemności od 6 do 10 m3,
- 4 m dla wozu o pojemności od 9 do 14 m3,
- 5 m dla wozu o pojemności od 12 do 18 m3,
- 6 m dla wozu o pojemności od 15 do 25 m3.
Głębokość aplikacji gnojowicy do gruntu
Przy wyborze aplikatora do gnojowicy ważna jest także oferowana przez niego głębokość aplikacji nawozu. Modele szczelinowe pozwalają umieścić go więc w glebie na głębokości od 6 do 10 cm, natomiast kultywatorowe i talerzowe — od 10 do 20 cm.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hydrometal Tomasz Kowalewski
Rolnicze maszyny woj. mazowieckie07-300 Ostrów Mazowiecka, Północna 44