Wady i zalety zakupu ciągnika rolniczego na raty
Ciągnik to niezbędny sprzęt na wyposażenia każdego współczesnego gospodarstwa rolnego. Jednocześnie wysokiej jakości ciągnik to sprzęt bardzo drogi – nawet stosunkowo tanie modele mogą osiągać ceny wysokiej klasy samochodów osobowych. Dla wielu rolników wyłożenie takich sum od ręki jest w praktyce niemożliwe, dlatego bardzo powszechne jest finansowanie zakupu poprzez leasing lub zaciągnięcie kredytu. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.
Plusy kupna ciągnika na raty
Leasing i kredyt to dwie formy finansowania, z której mogą skorzystać rolnicy potrzebujący nowego sprzętu. Jakie są różnice między nimi? Leasing to nic innego jak dzierżawa maszyny – po podpisaniu umowy użytkownik zyskuje możliwość korzystania z wybranego ciągnika, jednak jego formalnym właścicielem i podmiotem odpowiedzialnym za jego ubezpieczenie oraz serwis pozostaje leasingodawca. W przypadku kredytu zakupiony ciągnik staje się pełnoprawną własnością rolnika.
Wspólną zaletą obu tych rozwiązań jest możliwość zakupu drogiego sprzętu bez konieczności wykładania całej kwoty z góry – wielu rolników na to nie stać, są oni jednak w stanie spłacać comiesięczne raty kredytów. W przypadku leasingu istotnym plusem są stosunkowo proste formalności oraz krótki czas spłacania rat – jeśli ciągnik rolniczy będzie dobrze się spisywał, po zakończeniu umowy użytkownik może zadecydować o jego odkupieniu od leasingowdawcy za kwotę pomniejszoną o raty. W przypadku kredytów spłata wszystkich rat trwa dłużej, co pociąga za sobą pewne ryzyko w sytuacji nieprzewidzianych problemów finansowych, jednak ciągnik od razu staje się własnością rolnika – może on nim dowolnie dysponować, włączając w to nawet odsprzedanie go. Przejmuje on również pełną odpowiedzialność za stan techniczny pojazdu, co pozwala wybrać najkorzystniejszą opcję napraw.
Producenci sprzętu rolniczego często proponują swoim klientom atrakcyjne rozwiązania dotyczące finansowania zakupu. Jednym z nich jest polska marka Farmtrac.
Minusy kupna ciągnika na raty
Leasing i kredyt są wygodne, ponieważ zapewniają rolnikowi korzystać z nowego sprzętu rolniczego przy zachowaniu elastyczności finansowej. Z drugiej strony należy pamiętać, że raty kredytu powiększone są o dodatkowe koszty, np. prowizję banku oraz odsetki. W finalnym rozrachunku zakup w takim trybie pochłania więcej pieniędzy. Ponadto banki i leasingodawcy wprowadzają ograniczenia uzależnione od zdolności finansowych klienta – bez odpowiednich przychód trudno uzyskać finansowanie w żądanej wysokości, trzeba więc iść na pewien kompromis. Mimo to wad, raty na zakup ciągnika są wciąż bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana