Właściwości i zastosowania nawozów potasowych
Do prawidłowego rozwoju rośliny potrzebują określonych składników odżywczych. Jednym z najważniejszych dla nich jest potas. Jego niedobory prowadzą do destrukcyjnego wpływu na liście oraz łodygi. Roślina może pozyskać potas z materii organicznej — kompostu lub nawozu. Jego wykorzystanie wspomaga rośliny i uodparnia je na niekorzystne czynniki środowiska. Czytaj dalej, a poznasz właściwości i zastosowania nawozów potasowych.
Jaki jest podział nawozów potasowych?
Nawozy potasowe można spotkać w dwóch kategoriach:
chlorkowej;
siarczanowej.
Nawozy potasowe chlorkowe nie mają zastosowania w przypadku roślin, które są uwrażliwione na chlor. Natomiast nawozy siarczanowe, to takie, w których potas występuje pod postacią siarczanu potasu. Stosuje się je dla wszystkich roślin. Jeśli szukasz nawozów potasowych, sprawdź je u dostawcy nawozów-Ontrade.
Jakie są najczęściej stosowane nawozy potasowe?
Do najczęściej występujących nawozów potasowych zaliczamy:
Sole potasowe — mogą mieć formę grubokrystaliczną lub drobnokrystaliczną. Cechują się łatwością przechowywania i rozsiewania. Są to nawozy przedsiewne i wzbogaca się nimi glebę poprzez mieszanie nawozu z nią. Można ich używać pod rośliny, które nie są uwrażliwione na chlor m.in. ziemniaki, drzewka owocowe, jagodowe, rośliny ozdobne.
Kainit — tak jak przy solach potasowych, nie można go używać na rośliny, które są wrażliwe na chlor. Podnosi jakość pasz. Nie wolno go używać na glebach ciężkich, zawierających wapień oraz torfowych.
Siarczan potasowy — cechuje się małą higroskopijnością, dzięki czemu jest odporny na zbrylanie. Można go stosować pod wszystkie rośliny, ze szczególnym wskazaniem na wrażliwe na chlor.
Saletra potasowa — całkowicie się rozpuszcza i można jej używać do nawożenia w formie płynnej. Używa się jej na glebę przed siewem i można z niej korzystać nawet w przypadku roślin, wrażliwych na chlor.
Kalimagnezja — stosuje się ją przed wysiewem. Charakteryzuje się brakiem tendencji do zbrylania.
Kamex — jego składniki są dobrze przyswajalne przez rośliny i dobrze rozpuszczalne w wodzie. Uważać trzeba przy nim na rośliny, które nie tolerują chloru.
Jak więc widać, sporą część nawozów stosuje się przed wysiewem i trzeba uważać na chlor w ich składzie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana