Z jakich elementów składają się systemy nawadniające?
Trawniki i rośliny ogrodowe wymagają systematycznego podlewania. Najlepiej do tego celu nadają się wysokiej jakości systemy nawadniające, zapewniające kwiatom oraz warzywom optymalną ilość wilgoci w całym okresie wegetacyjnym. Odpowiednio dobrane urządzenia skutecznie zapobiegają niedoborom wody, powstałym na skutek braku opadów deszczu. Chcesz wiedzieć, z czego składają się systemy nawodnienia? Zapoznaj się z treścią niniejszego artykułu!
Co wchodzi w skład systemów nawodnienia?
Systemami nawodnienia najczęściej nazywa się sieć rur rozprowadzonych w odpowiednich miejscach na gruncie lub pod jego powierzchnią. W skład tego typu urządzeń wchodzą rozmaite elementy pozwalające na szybki i sprawny transport wody ze źródła do miejsca docelowego. Systemy nawadniające oferowane przez producentów rur kanalizacyjnych i przepustowych, takich jak ZINPLAST, złożone są z następujących komponentów:
Przeczytaj również: Jak dbać o system nawadniania ogrodu? Serwis i konserwacja
elementy zraszające – zalicza się do nich linie i taśmy kroplujące, a także zraszacze i mikrozraszacze;
elektrozawory do wody wraz ze sterownikami i czujnikami – zapewniające automatyzację systemów nawadniania;
rury oraz kształtki i złączki – najważniejsze elementy każdej instalacji nawadniającej, dzięki którym woda swobodnie przepływa z punktu A do punktu B;
filtry do wody – skutecznie zatrzymujące różne zanieczyszczenia, zabezpieczając kroplowniki przed zapychaniem;
W skład wysokiej jakości systemów nawadniających wchodzą także nierzadko mieszalniki nawozowe sterowane za pomocą komputera.
Dlaczego warto zainstalować systemy nawadniające?
W polskim klimacie często zdarzają się suche i upalne lata, a także bezśnieżne zimy. Brak wystarczającej ilości wody niekorzystnie wpływa na wzrost i rozwój większości roślin uprawnych. Ciecz ta stanowi bowiem najważniejszy składnik budulcowy ich organizmów. Prawidłowo działające systemy nawadniające dostarczają roślinom wody niezbędnej, choćby do przeprowadzenia procesów fotosyntezy. Trzeba też pamiętać o tym, że krążąca pod ziemią ciecz stanowi także nośnik różnorodnych substancji odżywczych, docierających do systemu korzeniowego poszczególnych okazów rosnących w ogrodach oraz na polach uprawnych.
Odpowiednio dobrane systemy nawadniające znajdują zastosowanie zarówno w przypadku większych terenów, jak i małych przydomowych ogródków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana